AAA
Zespół Szkolno - Przedszkolny Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Adamowskiego Publiczne Przedszkole w Gorzędowie

08 czerwca 2020 23:02 | Aktualności

9 czerwca - Dzień Przyjaciela

Każdego roku 9 czerwca powinniśmy pamiętać o ważnej dacie w kalendarzu. To właśnie wtedy jest obchodzony Dzień Przyjaciela.  Siła przyjaźni jest bardzo duża i ma wielką moc, dlatego należy o nią dbać i ją pielęgnować.

Człowiek jest istotą społeczną. Z jego natury i biologii wynika potrzeba przebywania z innymi ludźmi, nawiązywania relacji i utrzymywania więzi z innymi osobami. Można powiedzieć, że jesteśmy tak „zaprogramowani”, iż potrzebujemy obecności drugiego człowieka, ponieważ nadaje to sens naszemu życiu . Nie jesteśmy stworzeni do samotnej wędrówki przez życie. Badania empiryczne pokazują, że jakość przyjaźni przekłada się na nasz dobrostan psychiczny.

Trudno odnaleźć definicję „przyjaźni”. Psychologia jak dotąd nie poradziła sobie w pełni z zaklasyfikowaniem tego zjawiska, jednakże w literaturze można odnaleźć komponenty składające się na relacje przyjacielskie.

Pierwszym wymiarem jest AKCEPTACJA, a więc akceptuję człowieka takim, jakim on jest i sam jestem akceptowany ze wszystkimi moimi wadami. Darzę osobę szacunkiem.

Drugi wymiar to WZAJEMNE WSPARCIE, a więc w sytuacji przeżywanych problemów, kryzysów , zmartwień jestem w stanie przyjąć pomoc od drugiej osoby, a także okazać pomoc, gdy druga osoba będzie w takiej sytuacji.

Trzeci wymiar to INTYMNOŚĆ W RELACJI, a więc mam w sobie śmiałość podzielić się z tą osobą swoimi  wewnętrznymi przeżyciami, emocjami, osobistymi doświadczeniami. Nie wstydzę się jej.

Ostatni, czwarty wymiar to HARMONIA W RELACJI, a zatem lubię przebywać z tą osobą,  a nasza relacja jest stabilna.

Jeśli po przeczytaniu tych komponentów, cztery razy przyszła Wam do głowy ta sama osoba, gratuluję.  Wasza relacja przyjacielska jest bardzo satysfakcjonująca.

W tym wyjątkowym dniu naszych starszych uczniów zachęcam do lektury książki „ Mały książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, która jest jedną z najpiękniejszych pozycji o przyjaźni i w wyjątkowy sposób opisuje jej istotę.

Młodszym uczniom proponuję stworzenie własnego „Dekalogu przyjaźni”, w którym zawarte zostaną najważniejsze dla Was przykazania pielęgnujące przyjaźń.

Natomiast wszystkich zachęcam do spędzenia tego dnia ze swoim przyjacielem oraz wysłania mu  życzeń, które zostaną opublikowane na stronie Internetowej Szkoły w dniu jutrzejszym.

Życzenia możecie wysyłać na adres: bielecka.pspgorzedow@onet.pl

Na koniec zapamiętajcie słowa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego:

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.”

Maja Bielecka