30 października 2017 22:11 | Aktualności

II edycja Konkursu "Cybernauci"

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do projektu kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci pt. Cybernauci.

Celem projektu było podniesienie kompetencji w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia. Zostali nim objęci uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i opiekunowie oraz nauczyciele, którzy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez wyszkolonego w tym zakresie trenera.

W tym roku szkolnym w ramach II edycji konkursu Cybernauci podjęliśmy szereg działań w zakresie cyberbezpieczeństwa:

- cykl zajęć poświęconych zagadnieniu cyberprzemocy,

- pogadanki, prelekcje przeprowadzone przez pedagoga szkolnego na temat zagrożeń w sieci,

- warsztaty pt. „Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję.”  Przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Godności,

- konkurs plastyczny pt. „Stop cyberprzemocy”.

Dnia 30 października odbyła się akcja podsumowująca nasze działania. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

Akcja rozpoczęła się apelem na temat:

- zagrożeń płynących z Internetu i metodach postępowania w takich sytuacjach,

- bezpiecznych metod korzystania z Internetu,

- przeciwdziałania cyberprzemocy,

- przeciwdziałania uzależnieniom od gier komputerowych i Internetu,

- kształtowania prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w cyfrowym środowisku,

- regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania w sieci.

Jednym z punktów programu była audycja radiowa, w której uczniowie klasy III wcielili się w role prezentera oraz rozmówców. Temat dnia  - „Przemoc w sieci”. Rozmówcy opowiadali swoje historie, które wywołały żywe reakcje ze strony słuchaczy. W swoich rozmowach odnosili się do doświadczeń z własnego życia oraz sytuacji zasłyszanych od kolegów i koleżanek.

Na uwagę zasługuje  przedstawienie „Bezpieczny Internet” przygotowany przez uczniów klas IV-VI. Akcja została przeniesiona do baśniowego świata. Bohaterowie znanych i lubianych opowieści zostali uwikłani w problemy młodych użytkowników Internetu. Na scenie mogliśmy zobaczyć Czerwonego Kapturka i wilka, który w sieci podszywa się pod inną osobę, Jasia i Małgosię, którzy wykorzystując brak czasu rodziców, spędzają cały dzień na surfowaniu w sieci,  oraz Królewnę Śnieżkę i złą królową, która w akcie zemsty publikuje     w Internecie ośmieszające zdjęcia. Każda sytuacja została zdefiniowana i dokładnie omówiona przez uczniów klasy VII.

Na koniec odbyła się prezentacja multimedialna skierowana do uczniów i rodziców na temat zalet Internetu i jego możliwości. Prowadzący ostrzegał przed zagrożeniami płynącymi z sieci, które popierał przykładami z życia codziennego. Podawał także sposoby zabezpieczania się przed niebezpieczeństwem, by uniknąć przykrych sytuacji.

Między kolejnymi punktami programu pojawiały się piosenki w wykonaniu uczniów i  wyświetlane były filmiki związane z omawianym tematem.

Na korytarzu zostały wyeksponowane plakaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, których autorami byli uczniowie.

Jesteśmy przekonani, że podjęte inicjatywy wzbogaciły świadomość uczniów w dokonywaniu decyzji podejmowanych w świecie wirtualnym, które mają wpływ na ich realne życie oraz skłoniły młodych internautów do refleksji nad problemem zagrożeń płynących z sieci.

II edycja Konkursu "Cybernauci"