Zespół Szkolno - Przedszkolny Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Adamowskiego Publiczne Przedszkole w Gorzędowie
JESTEŚMY SZKOŁĄ Z KLASĄ!!!

Klub Młodego Wolontariusza

W naszej szkole działa KLUB MODEGO WOLONTARIUSZA skupiający ludzi, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.                                                                                                                                                                                                       Celem naszego Klubu jest:

       1. Rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego i lokalnego środowiska.

      2.  Zapoznanie z ideą wolontariatu.

      3. Przygotowanie dzieci do podejmowania pracy wolontariusza.

      4. Umożliwienie młodym ludziom podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy.

      5. Wdrażanie uczniów do pomocy osobom starszym, samotnym, potrzebującym pomocy poprzez pogadanki, udział w akcjach charytatywnych, organizowanie imprez środowiskowych.

     6.  Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieżowych, działań edukacyjnych.

     7.  Pomoc szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach.

     8.  Rozwijanie wśród dzieci pasji i zainteresowań.

Młodzi wolontariusze naszej szkoły:

Zuzanna Rozpończyk

Wiktoria Krajewska

Patrycja Sikora

Stanisław Gnyp

Miłosz Marcela

Mariusz Kopcik

Zuzanna Kozłowska

Agata Górna

Amelia łakoma

Magdalena Kałka

Wiktoria Con

Maja Klekocińska

Aleksandra Sobocka

Kacper Zawisza

Krzysztof Górny

Sandra  Kułak

Bartosz Markiewicz

Wiktoria Urbanik

Wiktoria Wachnik

Julia Warzyńska

Martyna Gala

Oliwia Gębicz

Aleksandra Górna

Klaudia Kopcik

Beata Wojtania

 

Do tej pory podjęliśmy szereg działań:

 • Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza rozpoczęli swą działalność już we wrześniu od akcji Sprzątanie Świata, która w tym roku odbyła się pod hasłem: „Nie ma śmieci – są surowce!”  W ten sposób dołożyli swą cegiełkę w ochronę środowiska. 
 • W naszej szkole została przeprowadzona zbiórka kasztanów i żołędzi na pokarm dla leśnych zwierząt, które zostały przekazane do osady łowieckiej „Odyniec”  w Mierzynie. W podziękowaniu panowie myśliwi zorganizowali uczniom wycieczkę do lasu, gdzie odbyło się oficjalne „rozłożenie” darów i wspólne ognisko zakończone pieczeniem kiełbasek. Było pysznie! 
 • Już kolejny raz nasza szkoła zaangażowała się w pomoc bezdomnym zwierzętom. W związku z tym przez kilka tygodni zbieraliśmy różne „smakołyki”, by ostatecznie przekazać je Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku. Podczas wizyty w schronisku wolontariusze z klasy VI mieli okazję zobaczyć schronisko „od środka” i zapoznać się z jego funkcjonowaniem.  Z zainteresowaniem czytali  krótkie informacje o zwierzętach na przyczepionych do klatek i boksów tabliczkach: imię, wiek, okoliczności przybycia do schroniska. Opiekunowie opowiadali o losach niektórych podopiecznych i udzielali odpowiedzi na pytania uczniów. Była to pouczająca lekcja dotycząca niesienia pomocy. W ten sposób uczniowie mogli doświadczyć wspaniałego uczucia, jakie daje bezinteresowna pomoc innym, słabszym, zwierzętom. Pamiętajcie! Wystarczą chęci, aby pomagać! 
 •  „Bezpieczny pierwszaczek i przedszkolaczek” - Najmłodsze dzieci mogą czuć się  w naszej szkole bezpiecznie, bo zawsze mogą liczyć na pomoc starszych kolegów i dorosłych. 
 • „Zakręcona Akcja” – Zbiórka nakrętek nie jest łatwa - żeby zebrane surowce zarobiły na sprzęt rehabilitacyjny, do sprzedaży w skupie potrzebne są naprawdę duże ilości nakrętek liczone w tonach! A wyobraźcie sobie, że 1kg to aż 500 nakrętek... Ale my jesteśmy wytrwali - od kilku już lat  zbieramy  plastikowe nakrętki,  by wspierać chorego chłopca z sąsiedniej miejscowości. 
 • Przełom października i listopada to czas, kiedy wspominamy zmarłych.  Wspominamy bliskich i  tych, którzy dawno temu oddali życie za Ojczyznę. Aby pamięć o nich nie zginęła, zapalamy znicze na grobach nieznanych żołnierzy. My także pamiętamy. Oddaliśmy hołd młodym bohaterom walczącym podczas  II wojny światowej, zapalając znicz pod obeliskiem, który znajduje się przy parafialnym kościele. Pamiętaliśmy również o naszym Patronie Józefie Adamowskim.  
 • Akcja „Góra Grosza”  Uczniowie naszej szkoły, tak jak w poprzednich latach, zbierają  drobne monety, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym. Zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem „Ziarnko do ziarnka..." wszystkie klasy zbierają monety, które utworzą niezłą monetową górę!
 • Pomagamy ptakom przetrwać zimę – wykonanie karmnika dla ptaków.Zima jest trudnym okresem w życiu zwierząt, szczególnie dla ptaków.  Każdy z nas w prosty sposób może pomóc im przetrwać ten trudny okres. Wystarczy chęć i  odrobina czasu.Taką chęcią wykazali się członkowie Klubu Młodego Wolontariusza, którzy podczas dodatkowych zajęć wykonali karmniki. Przy okazji uzyskali wiele informacji na temat dokarmiania ptaków i przysmaków, jakie należy im podawać. Ptaszki na pewno odwdzięczą nam się za tę pomoc  pięknym śpiewem.
 • Członkowie Klubu chętnie pomagali w szkolnej bibliotece w pracach porządkowych oraz popularyzacji  czytelnictwa. Aktywnie włączyli się w organizację  Święta Pluszowego Misia oraz angażowali się w przygotowanie zajęć czytelniczych w przedszkolu w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom. Czytające szkoły. Czytające przedszkola. Współorganizowali Czytające wtorki  dla uczniów klas młodszych w bibliotece w celu zainteresowania uczniów czytelnictwem a jednocześnie zapewnieniem bezpieczeństwa podczas przerw.  Wolontariusze w miarę potrzeb  organizowali zabawy w świetlicy szkolnej.
 •  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza uczniowie uczcili apelem, podczas którego podsumowano dotychczasową pracę. Okres przedświąteczny był dobrą chwilą, by zatrzymać się, pomyśleć, co dobrego uczyniliśmy i co jeszcze dobrego możemy zrobić dla innych. Bezinteresowne działania uczniów uwiecznione zostały na Drzewku Dobrych Uczynków wyeksponowanym na korytarzu szkolnym.
 • W grudniu obchodzimy jedne z najpiękniejszych świąt w roku – Święta Bożego Narodzenia. To  radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa jest czasem spokoju, miłości, pojednania… Nikt wtedy nie powinien być smutny i samotny. Dlatego członkowie Klubu Młodego Wolontariusza podjęli akcję „Świąteczne życzenia”, która polegała na wręczeniu osobom samotnym, starszym kart z życzeniami. Szkolni listonosze - wolontariusze wręczyli własnoręcznie zrobione karty świąteczne 77 osobom z naszej miejscowości.Obdarowani ze wzruszeniem i z radością dziękowali za pamięć i ciepłe słowo, a my cieszymy się, że mogliśmy tym gestem sprawić im radość.

Podsumowaniem działań Klubu Młodego Wolontariusza w I półroczu był konkurs plastyczny „My też pomagamy”.

Działania Klubu Małego Wolontariusza

BohaterON