25 kwietnia 2018 20:04 | Aktualności

Dzień Patrona 2018r.

25 kwietnia Dzień Patrona Szkoły Józefa Adamowskiego -

"Moją Ojczyzną jest moja Polska"

Tegoroczne obchody Święta Patrona miały wyjątkowy charakter ze względu na przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Fakt ten stał się wspaniałą okazją do przybliżenia młodemu pokoleniu historii państwa polskiego, jego dorobku w wielu dziedzinach oraz przemian gospodarczych, politycznych i społecznych. Na tym tle pokazaliśmy postać naszego Patrona, gdyż w dzieje Polski wpisane są jego losy.

Po mszy świętej, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Cezary Kaleta, udaliśmy się do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, a wśród nich rodzina naszego Patrona – syn Józefa Adamowskiego, Wiesław Adamowski z żoną Anną oraz synem Andrzejem. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele gminy Kamieńsk na czele z Burmistrzem, Panem Bogdanem Pawłowskim, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, Dyrektorzy szkół gminy Kamieńsk oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Po pięknym przemówieniu Pani Dyrektor i złożeniu kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Józefa Adamowskiego przyszedł czas na część artystyczną. Główni prowadzący opowiedzieli nam trudną drogę dochodzenia  państwa polskiego do wolności oraz 100 lat Polski niepodległej.   Całości dopełnił chór, który był domeną tegorocznych obchodów Dnia Patrona.

Zachwyt wzbudzili wychowankowie przedszkola i uczniowie klas młodszych, którzy zatańczyli poloneza. Ubrani w piękne stroje, z dziecięcym wdziękiem, wykonywali skomplikowane figury taneczne. Nie mniej emocji dostarczyły także uczennice klas starszych, które zaprezentowały  radosny taniec "dla Niepodległej"!

Na uwagę zasługuje także kronika wolnej Polski, w której zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia i postaci od roku 1918 do chwili obecnej. Nie zabrakło znanych Polaków, m.in. Jana Pawła II, polskich Noblistów i przede wszystkim sportowców, ponieważ sport wywołuje w nas, Polakach, szczególne emocje. Niemal powszechne w polskim społeczeństwie jest odczuwanie dumy z sukcesów polskich sportowców. I to udało nam się uchwycić, co podkreślił Pan Burmistrz w swoim przemówieniu po zakończonym występie.

Tegoroczna uroczystość była okazją do refleksji nad takimi wartościami jak: wolność, patriotyzm, duma narodowa i miłość do kraju przejawiająca się w każdym drobnym fragmencie polskiej historii,  co chór dobitnie wyraził na zakończenie akademii w piosence "Kocham Cię, Polsko!"

Dzień Patrona 2018