21 lutego 2018 21:10 | Aktualności

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

Z tej okazji członkowie Klubu Przyjaciół Książki zorganizowali obchody tego dnia. Pojawili się w każdej klasie i zaprezentowali pokaz, podczas którego przedstawili historię języka polskiego oraz jego dzieje na przestrzeni wieków. Tłumaczyli także, że język, jako podstawowe narzędzie komunikacji, podlega różnym zagrożeniom, chociażby „zaśmiecaniu”  przez zbędne zapożyczenia, a młodzi ludzie bardzo często nie dbają  o poprawne posługiwanie się polską mową, popełniając nagminnie w swoich wypowiedziach mnóstwo błędów językowych.

Na koniec zaprezentowali znane wiersze dla dzieci w nowej odsłonie. Mogliśmy usłyszeć wiersze: „Leń” , „Lokomotywa”, „Murzynek Bambo”, „Pan Hilary” w dialektach: śląskim, poznańskim i małopolskim. Nie zabrakło też gwary góralskiej.

Starsi uczniowie mogli sprawdzić, czy nie popełniają błędów językowych, jak również zmierzyli się z polskimi łamańcami językowymi.

Na uwagę zasługuje fakt, że ten dzień uczciliśmy symbolicznym strojem w barwach ojczystych.

Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Koleżanko i Kolego, dbaj o język polski!

v  Nie kalecz języka polskiego: nie używaj brzydkich słów!

v  Pamiętaj o poprawności językowej. Zapamiętaj: „szedłem”, proszę pani”,    „w cudzysłowie”, „umieją”, „rozumieją”, „wziąć”, „pomarańcza”.

v  Kiedy piszesz SMS-y, e-maile, komunikujesz się przez Facebooka, używaj: kropek, przecinków, polskich znaków: ś,ź,ć,dź,ń,ó, dużych liter, dbaj  o poprawność ortograficzną!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego