JESTEŚMY SZKOŁĄ Z KLASĄ!!!

Klub Młodego Wolontariusza

Rok szkolny 2016/2017 został w naszej  szkole ogłoszony

ROKIEM DOBREGO SERCA,

 co ma to związek z Rokiem Wolontariatu ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pragniemy zwrócić uwagę na to, że każdy z nas żyje nie tylko dla siebie, ale także dla drugiego człowieka, dla wspólnot, w których funkcjonuje.   W związku  z tym w naszej szkole powstał KLUB MODEGO WOLONTARIUSZA skupiający ludzi, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.                                                                       

 Zadania klubu zostały ujęte w projekcie edukacyjnym „Z Serca dla Serca”.

Naszym mottem są słowa Jana Pawła II:

 Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,

ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,

z jakim tej pomocy się udziela.

                                                                                                                                            

Celem naszego Klubu jest:

       1. Rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego i lokalnego środowiska.

      2.  Zapoznanie z ideą wolontariatu.

      3. Przygotowanie dzieci do podejmowania pracy wolontariusza.

      4. Umożliwienie młodym ludziom podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy.

      5. Wdrażanie uczniów do pomocy osobom starszym, samotnym, potrzebującym pomocy poprzez pogadanki, udział w akcjach charytatywnych, organizowanie imprez środowiskowych.

     6.  Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieżowych, działań edukacyjnych.

     7.  Pomoc szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach.

     8.  Rozwijanie wśród dzieci pasji i zainteresowań.

 

Młodzi wolontariusze naszej szkoły:

Hubert Migalski

Igor Zawisza

Kacper Zawisza

Sandra  Kułak

Mateusz Krawczyk

Bartosz Markiewicz

Wiktoria Urbanik

Wiktoria Wachnik

Julia Warzyńska

Piotr Dworzyński

Oliwia Gębicz

Aleksandra Górna

Klaudia Kopcik

 

Do tej pory podjęliśmy szereg działań:

 • Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza rozpoczęli swą działalność już 16 września przystępując do akcji Sprzątanie Świata, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Podaj dalej…Drugie życie dla odpadów”. Biorąc udział  w tej akcji, nasi wolontariusze dołożyli swą cegiełkę w ochronę środowiska.

 

 • Początek roku szkolnego wiąże się z zakupami przyborów szkolnych, książek i zeszytów. Uczniowie, chcąc wesprzeć potrzebujące dzieci, zebrali „wyprawkę dla uczniaka”.

 

 • Dzisiaj kasztany i żołędzie - zimą pyszne jedzenie dla leśnych zwierząt będzie”. W naszej szkole została przeprowadzona zbiórka kasztanów i żołędzi na pokarm dla leśnych zwierząt.  W dniu 27.10.2016r. grupa naszych uczniów wraz z opiekunami przekazała te zbiory do osady łowieckiej „Odyniec”  w Cieszanowicach. Oficjalne zakończenie i podsumowanie zbiórki nastąpi w styczniu. Do tej pory uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i determinacją w dostarczaniu pokarmu. Udało nam się zebrać naprawdę dużą ilość jedzenia. Tym gestem pokazujemy, że los  zwierzątek nie jest nam obojętny.
  Serca mamy ogromne i potrafimy się zmobilizować, aby pomagać.  

 

 • Po raz kolejny nasza szkoła zaangażowała się w pomoc bezdomnym zwierzętom. W związku z tym przez kilka tygodni października zbieraliśmy różne „smakołyki”, by ostatecznie przekazać je Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku. Nasza wizyta nie była przypadkowa – 25  października przypada Dzień Kundelka, czyli święto wszystkich wielorasowych psów. Zebrane dary dostarczyli uczniowie klasy szóstej wraz z opiekunami. Mieli oni okazję zobaczyć schronisko „od środka” i zapoznać się z jego funkcjonowaniem.  Z zainteresowaniem czytali  krótkie informacje o zwierzętach na przyczepionych do klatek i boksów tabliczkach: imię, wiek, okoliczności przybycia do schroniska. Opiekunowie opowiadali o losach niektórych podopiecznych i udzielali odpowiedzi na pytania uczniów. Była to pouczająca lekcja dotycząca niesienia pomocy. W ten sposób uczniowie mogli doświadczyć wspaniałego uczucia, jakie daje bezinteresowna pomoc innym, słabszym, zwierzętom. Pamiętajcie! Wystarczą chęci, aby pomagać!

 

 •  „Bezpieczny pierwszaczek i przedszkolaczek” - Najmłodsze dzieci mogą czuć się   w naszej szkole bezpiecznie, bo zawsze mogą liczyć na pomoc starszych kolegów i dorosłych.

 

 • „Zakręcona Akcja” – Zbiórka nakrętek nie jest łatwa - żeby zebrane surowce zarobiły na sprzęt rehabilitacyjny, do sprzedaży w skupie potrzebne są naprawdę duże ilości nakrętek liczone w tonach! A wyobraźcie sobie, że 1kg  to aż 500 nakrętek... Ale my jesteśmy wytrwali - od kilku już lat  zbieramy  plastikowe nakrętki,  by wspierać chorego chłopca z sąsiedniej miejscowości.

 

 • Przełom października i listopada to czas, kiedy wspominamy zmarłych.  Wspominamy bliskich i  tych, którzy dawno temu oddali życie za Ojczyznę. Aby pamięć o nich nie zginęła, zapalamy znicze na grobach nieznanych żołnierzy. My także pamiętamy. Oddaliśmy hołd młodym bohaterom walczącym podczas  II wojny światowej, zapalając znicz pod obeliskiem, który znajduje się przy parafialnym kościele. Pamiętaliśmy również o naszym Patronie Józefie Adamowskim. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego wraz z opiekunem udali się na cmentarz w Kamieńsku, aby zapalić znicze na symbolicznej mogile.

 

 • Obchodzony 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza stał się okazją do przybliżenia inicjatyw realizowanych przez naszą szkołę oraz ogłoszenia Tygodnia Dobrych Uczynków.

  Ten wyjątkowy dzień  to  dobra chwila, by się zatrzymać, pomyśleć, co dobrego uczyniliśmy i co jeszcze dobrego możemy zrobić dla innych.

  W rezultacie naszych działań powstało Drzewko Dobrych Uczynków, na których zawisły serduszka z napisami: „Pomagałem mamie w sprzątaniu.”, „Zrobiłam babci zakupy.”, „Podlałam kwiatki”…

  Pamiętajmy! Dobre uczynki powinno się robić każdego dnia, w każdej chwili! One  pozwolą uczynić nasz świat lepszym!

 • Akcja „Góra Grosza”

  Grudzień to także czas podsumowania akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

  Uczniowie naszej szkoły, tak jak w poprzednich latach, zbierali  drobne monety, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym. Zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem „Ziarnko do ziarnka..." wszystkie klasy przez okres  czterech tygodni skrupulatnie zbierały monety, które w rezultacie utworzyły niezłą monetową górę!

 • Przygotowanie kartek świątecznych dla osób samotnych i starszych – wysyłanie życzeń.

  W grudniu obchodzimy jedne z najpiękniejszych świąt w roku – Święta Bożego Narodzenia. To  radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa jest czasem spokoju, miłości, pojednania… Nikt wtedy nie powinien być smutny i samotny. Dlatego członkowie Klubu Młodego Wolontariusza podjęli akcję „Świąteczne życzenia”, która polegała na wręczeniu osobom samotnym, starszym naszej miejscowości kart z życzeniami wykonanymi własnoręcznie przez naszych uczniów.

  Obdarowani ze wzruszeniem i z radością dziękowali za pamięć i ciepłe słowo, a my cieszymy się, że mogliśmy tym gestem sprawić im radość.

 • Pomagamy ptakom przetrwać zimę – wykonanie karmnika dla ptaków.

  Zima jest trudnym okresem w życiu zwierząt, szczególnie dla ptaków.  Każdy z nas w prosty sposób może pomóc im przetrwać ten trudny okres. Wystarczy chęć i  odrobina czasu.

  Taką chęcią wykazali się członkowie Klubu Młodego Wolontariusza, którzy podczas dodatkowych zajęć wykonali karmniki. Przy okazji uzyskali wiele informacji na temat dokarmiania ptaków i przysmaków, jakie należy im podawać.

   

  Ptaszki na pewno odwdzięczą nam się za tę pomoc  pięknym śpiewem.

 

Działania Klubu Małego Wolontariusza