Patron szkoły

adamowski.jpg [300x421]Patronem naszej szkoły jest porucznik Józef Adamowski.  Jest to postać lokalna. Był pierwszym kierownikiem naszej  szkoły. Z dniem 1 sierpnia 1925r. otrzymał nominację na nauczyciela w tutejszej szkole, a rok później na kierownika już Dwuklasowej Szkoły Powszechnej. Od tego czasu wieś zaczęła tętnić życiem. Dzięki staraniom tego młodego, 23 - letniego człowieka (urodzony 21 lutego 1902r. w Studziankach, powiat piotrkowski) we wsi powstały: drużyna harcerska, remiza strażacka nowa, piękna szkoła (13 listopada 1932r.) i wiele innych.

Prowadzone były bezpłatne  kursy dla dorosłych, kursy dla analfabetów.

Wybuchła wojna ...

Gorzędów przez cały czas okupacji miał swoją szkołę. Brakowało w niej jednak  nauczyciela Józefa Adamowskiego, który walczył w obronie ojczyzny. Zginął w Charkowie w roku 1940.

Józef Adamowski